روش های عایق کردن پنجره برای روزهای سرد

روش های عایق کردن پنجره برای روزهای سرد

در فصول سرد سال یکی از اولین نیازهایی که در یک ساختمان احساس می شود، عایق کردن پنجره ها است. جلوگیری از نفوذ سرما به داخل ساختمان تنها از طریق عایق کردن پنجره ها امکان پذیر است. این کار علاوه بر این که مانع نفوذ هوای سرد به داخل می شود، موجب جلوگیری از هدر رفت انرژی و صرفه جویی در هزینه ها نیز می شود. در این مقاله با روش های مختلف عایق کردن پنجره ها در برابر سرما آشنا می شویم.

استفاده از لایه دوم شیشه برای عایق بندی پنجره

با نصب یک لایه شیشه‌ ای، در فضای بین شیشه و پنجره یک فضای بزرگ و بدون جریان هوا ایجاد می‌شود که این لایه نه تنها عایق سرما، بلکه عایق صدا نیز خواهد بود. استفاده از این عایق بهترین انتخاب برای کسانی است که می خواهند پنجره‌ هایشان در تمام طول سال عایق باشد. از لایه دوم شیشه برای عایق کردن درهای شیشه‌ای تراس‌ ها و درهای شیشه‌ای باغ نیز می‌توان استفاده کرد.

برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین اینجا کلیک کنید.

عایق کردن پنجره با استفاده از درزگیر

درزگیرهایی که برای عایق کردن در و پنجره استفاده می شود، دارای انواع گوناگونی است که می توان متناسب با نیاز ها نوع مورد نظر را انتخاب کرد. مدل های وینیلی و رزینی به راحتی قابل استفاده برای هر درزی می باشند و در انتهای فصل به راحتی قابل جدا شدن از سطح پنجره هستند.

در این میان دروپنجره های ساختمان های قدیمی برای استفاده از عایق مشکلات بیشتری دارند، در نتیجه برای این مدل پنجره ها استفاده از درزگیر های فومی استفاده می شود. به این علت که درزگیرهای فومی دارای بافتی فشرده هستند و می توانند درزها را به خوبی بپوشانند و آن ها را همیشه بسته نگه دارند.

پشت این درزگیر ها دارای چسب می باشد. همچنین این نوع از درزگیرها به راحتی به سطح مورد نظر می چسبد و به بهترین نحو مانع نفوذ سرما به داخل می شود.

عایق کردن پنجره برای روزهای سرداستفاده از پلاستیک به عنوان عایق

یکی از آسان نرین راه های عایق بندی، استفاده از پلاستیک های شفاف و ضخیم است. برای پنجره‌ های بزرگ و قدیمی، درهای فلزی، درهای ورودی ساختمان باغ و تراس ها این عایق بندی بهترین و مطمئن‌ترین شیوه برای جلوگیری از ورود سرما به داخل است.

با وجود اینکه استفاده از پلاستیک برای عایق بندی گزینه آسان و مناسبی است، اما به دلیل ظاهر و شکلی که به وجود می آید، افراد در استفاده از این پلاستیک ها دچار تردید می شوند. همچنین در این روش باز و بسته کردن پنجره ها بسیار دشوار می شود. بنابراین بهتر است از آن‌ها برای پنجره‌ هایی که استفاده کمتری دارند استفاده شود.

برای اطلاع دقیق از قیمت پنجره هافمن، کافیست اینجا کلیک کنید.

عایق کردن پنجره با استفاده از پرده

روش ساده دیگری که در عایق بندی پنجره ها استفاده می شود، نصب پرده های ضخیم برای جلوگیری از ورود سرما به داخل ساختمان است. در فصول سرد سال می توان از پرده های چند لایه برای جلوگیری از نفوذ سرما استفاده کرد.

از مزیت های نصب پرده های دو و سه لایه این است که در زمان اتمام فصل های سرد می توان لایه های پرده را کم کرد. این روش بسیار راحت بوده و هزینه زیادی ندارد به همین خاطر برای تغییر در دکوراسیون داخلی منزل نیز مناسب می باشد.

عایق کردن پنجره با استفاده از روکش و چسب عایق 

روکش عایق و چسب عایق در ابزار فروشی ها موجود است. این روکش ها برای پنجره های ریلی مورد استفاده قرار می گیرد. روکش و چسب عایق بسیار چسبنده است و به طور کامل به در و پنجره خواهد چسبید.

با وجود اینکه این برچسب‌ها عایق خوبی برای سرما هستند اما به دلیل طرح دار بودن نمای بیرونی پنجره را کاملا می‌پوشانند و تمیز کردن پنجره را دچار مشکل می‌کنند، در نتیجه بهتر است از این روکش‌ها برای پنجره‌ هایی که دید کمتری دارند، استفاده شود.

روش های عایق کردن پنجره برای روزهای سردعایق کردن پنجره با استفاده از کرکره و سایبان

نوع دیگری از عایق بندی در برابر سرما، استفاده از کرکره و سایبان های مخصوص می باشد. این شیوه علاوه بر عایق کردن پنجره ها زیبایی و جذابیت ظاهری نیز برای فضای ساختمان دارند. در صورتی که از سایبان های حفره دار برای پنجره ها استفاده گردد، از اتلاف انرژی و وارد شدن باد های سرد در فصول سرد سال جلوگیری می شود. نصب این کرکره و سایبان ها سریع و آسان است.

پوشاندن درزها به وسیله مواد پلاستیکی

در خانه های قدیمی درزهای فراوان در کنار پنجره ها و درها بسیار زیاد است و وجود درزهای زیاد که بر اثر فرسودگی ساختمان و پنجره های آن است، می تواند یکی از مشکلات اصلی برای تبادل دما و هدر رفت انرژی مخصوصا در فصل های پاییز و زمستان باشد. برای رفع این مشکل با استفاده از مواد پلاستیکی مخصوص این درزها به طور کامل پوشانده می شوند، که تاثیر فراوانی در حفظ گرما در منزل را دارد. از این روش می توان برای عایق بندی پنجره های قدیمی  استفاده کرد و تا حدودی از اتلاف انرژی در فصل سرما جلوگیری کرد.

برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

قرار دادن اشیا در پشت پنجره

راه دیگری که برای جلوگیری از ورود سرما به داخل ساختمان از طریق در و پنجره ها استفاده می شود، قرار دادن اشیاء مختلف در پشت آن ها است. با قرار دادن یک شی در پشت درب و پنجره از ورود سرما به درون خانه و هدر رفت انرژی جلوگیری می شود. شی مورد استفاده باید متناسب با فضا باشد و از نظر ظاهری محیط را دچار مشکل نکند همچنین امکان جابجایی را نیز دارا باشد.

سخن پایانی

عایق کردن پنجره مسئله ای است که با شروع فصل سرد تبدیل به دغدغه ای مهم می شود و همواره روش های جدیدی برای جلوگیری از ورود سرما به داخل ساختمان و یا خروج هوای مطلوب از فضای داخلی به وسیله عایق کاری پنجره ها ارائه می شود.

در این مقاله روش هایی برای مقابله با سرما را توضیح دادیم، امیدواریم مطالب ارائه شده کاربردی بوده باشد.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم