حفظ گرمای خانه در زمستان با پنجره دوجداره

حفظ گرمای خانه در زمستان با پنجره دوجداره

در فصول سرد سال تمامی افراد از وسایل گرمایشی متنوع و متناسب با نیاز خود استفاده می کنند. به طور قطع گرمای خانه تا حد زیادی به این وسایل وابستگی دارد، اما نکاتی وجود دارد که با توجه و به کارگیری آن‌ها می‌توانیم انرژی گرمایشی را در محیط خانه حفظ کنیم و کم‌تر از این وسایل استفاده نماییم. این کار علاوه بر صرفه‌ جویی و صرفه اقتصادی، در کاهش مصرف گاز و دیگر سوخت‌هایی که جهت گرمایش فضا استفاده می‌شوند، تاثیر گذار است. در این مقاله با کارکرد پنجره دوجداره در حفظ گرمای خانه در زمستان و حفظ گرمای خانه با پنجره آشنا خواهیم شد.

عوامل موثر برای حفظ گرمای خانه در زمستان

در ادامه عوامل موثر برای حفظ گرمای خانه در زمستان را بررسی می کنیم.

انتخاب سیستم گرمایشی مناسب

یکی از اصلی ترین عواملی که در فصل زمستان باید مد نظر قرار داد، در ابتدا انتخاب سیستم گرمایش مناسب و کاربردی برای منزل است.

به طور نمونه، بخاری گازی که از سیستم های گرمایشی قدیمی به حساب می آید، بازدهی انرژی بسیار بالایی دارد و اکثر گرمای تولیدی اش در خانه به مصرف می رسد. اما سیستمی همچون شومینه بازدهی بسیار پایینی دارد و بیشتر گرمای تولیدی اش از طریق دودکش بیرون رفته و نمی تواند کمک چندانی به گرمای فضای منزل کند.

برای اطلاع دقیق از قیمت در و پنجره هافمن، کافیست اینجا کلیک کنید.

اگر خانه تان روی پیلوت و پارکینگ ساختمان به گونه ای قرار داشته باشد، که عملا فضای زیر آن خالی است، حتما در فصل زمستان با مشکل گرم کردن خانه روبه رو هستید. در این خانه ها به علت عبور و مرور هوای سرد در زیر ساختمان به هر شکل کف خانه سرد می ماند و بیشتر کردن درجه بخاری یا شوفاژ نیز راهگشا نخواهد بود. در چنین خانه هایی باید به سیستم های گرمایش از کف روی بیاورید تا بتوانید با مصرف انرژی کمتر نتیجه دلخواهتان را کسب نمایید.

بنابراین اگر از مصرف بالای انرژی سیستم گرمایشی خانه تان در زمستان رضایت ندارید، پیش از هر چیز بررسی کنید که آیا سیستم گرمایش مورد استفاده تان مناسب خانه شما است یا خیر.

پنجره دوجداره چگونه موجب حفظ گرمای خانه می شود؟

حفظ گرمای خانه در زمستان با پنجره دوجدارهپنجره‌ های دوجداره از دو صفحه شیشه‌ای با گاز آرگون در بین آن‌ها ساخته‌ شده‌اند. فضای ایجاد شده مابین دو شیشه پنجره، موجب می شود گرمای داخل محیط خانه از این فضا خارج نشود.

در توضیح دقیق تر این مکانیسم باید اشاره کرد، هدایت حرارتی آرگون ضعیف است. در نتیجه، حرارت به صفحه شیشه‌ای مخالف منتقل نخواهد شد، به این معنی که به سمت دیگر پنجره انتقال نمی یابد. همین فرآیند برای سروصدا نیز انجام می گیرد.

با نصب پنجره دوجداره در تمام خانه‌، می‌توان هدررفت حرارتی را تا میزان قابل توجه ۵۴% تا ۴۶% کاهش داد. این همچنین به معنی هزینه گرمایشی کمتر در طول زمان نیز خواهد بود.

اکنون که درباره مکانیسم پنجره دوجداره، که در حفظ گرمای خانه در زمستان نقش مهمی دارد صحبت کردیم، بایستی درباره کارکرد این مکانیسم نیز توضیحاتی ارائه دهیم.

ساختار پنجره دوجداره

پنجره ها برای استفاده مشخصی به کار می روند. به طور مثال، محافظت در مقابل گرما و صدای آزار دهنده، بنابراین به این منجر شده است که مجموعه بزرگی از طراحی های متنوع برای پنجره ها ارائه شود. پنجره هایی که از طرف خارج نصب می شوند و پنجره های فرانسوی باید حداقل دارای عایق سازی مناسب و یا شیشه دو جداره باشند. میزان مناسب برای عبور گرما از پنجره ها نباید بیش از 1.3 باشد. طراحی پنجره ها باید تامین کننده نیازهای تکنیکی مرتبط با بخش های مختلف ساختمان باشد.

از مهمترین عوامل می توان به، شکل، تقسیمات، چگونگی باز شدن، مصالح، چهار چوب و عملکرد سطح، تهویه، عایق سازی در برابر صدا و حرارت و مقاومت در برابر آتش سوزی اشاره کرد. طراحی مقاطع، مکان قرارگیری، توع اتصالات و درزبندی ها مهمترین عواملی هستند که ضد آب بودن طولانی درزها را ضمانت می نمایند. ساخت و ساز اجزا مانند جعبه های رولی پشت پنجره ها، صفحات پنجره ها و دریچه ها باید با عایق سازی مانند سایر ویژگی های تکنیکی مطابقت داشته باشد.

برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین، اینجا کلیک کنید.

کنترل دما برای حفظ گرمای خانه

مسئله مهم در کاهش هدررفتن حرارت توسط پنجره‌های دوجداره، کنترل دماست. این روند، دمای داخلی و دمای خارجی را مستقل از هم نگه می‌دارد. این به دلیل هدایت حرارتی ضعیف ساختار است که پیش از این درباره آن مطالبی را ذکر کردیم.

پنجره های دوجداره، دما را به‌وسیله حفظ مناطق سرد به صورت سرد و مناطق گرم، به صورت گرم، بدون نیاز به استفاده از سامانه‌های حرارتی و برودتی، برای رفع اثر دمای محیط بیرونی، کنترل می‌ نمایند.

حفظ گرمای خانه در زمستان با پنجره دوجدارهپوشش e شکل

بخش دیگری که در کاش هدررفت حرارتی در پنجره‌های دوجداره نقش مهمی دارد، این موضوع است که صفحات شیشه‌ای دارای پوشش e هستند.

سطح داخلی صفحه شیشه‌ای توسط ماده‌ای منعکس‌کننده که دما را به‌جایی که از آن آمده بازتاب می‌دهد، پوشش داده شده است تا هدررفت حرارتی به میزان بیشتری کاهش یابد. این فرآیند، بازهم موجب عدم تأثیر دمای بیرونی بر داخلی به دلیل وجود مانعی با هدایت حرارتی ضعیف شده.

برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

علم پشت این روند

وقتی‌که مولکول‌ها حرارت داده می‌شوند، آن‌ها سریع‌تر حرکت می‌کنند و این حرارت را به یکدیگر منتقل می‌کنند. زمانی که مولکول‌ها در یک لایه نازک بین دو سطح شیشه‌ای محبوس باشند، به یکدیگر نزدیک هستند و باعث انتقال حرارت راحت‌تر می‌شوند.

از طرف دیگر، مولکول‌های معمولی که در هوا حرکت می‌کنند، از یکدیگر دور هستند و به همین دلیل، انتقال حرارت با نرخ کمتری انجام می‌پذیرد. به همین دلیل، لایه نازک هوا در پنجره دوجداره به‌عنوان عایق حرارتی عمل می‌کند.

به بیانی دیگر، ایجاد لایه‌ای بسیار نازک از هوا که مانع گردش آزادانه آن شود، منجر به کاهش انتقال حرارت می‌گردد. بنابراین، هدررفت حرارتی نیز کاهش می‌یابد. از نظر فنی، از اتلاف حرارتی جلوگیری نشده، فقط سرعت آن کاهش یافته است.

نقش اسپیسر در حفظ گرمای خانه

درزی که مابین دولایه شیشه قرار دارد، فاصله‌ انداز یا اسپیسر نامیده می شود. این مقدار چیزی بین ۶ تا ۲۰ میلی‌متر در تغییر است و معمولاً از فیبر، آهن یا درصورتی‌که نیاز به چگالش کمتر باشد، از آلومینیوم ساخته می‌شود. نکته اصلی اینجاست که این مهم برای خنک نگه داشتن خانه شما در تابستان و گرم نگه‌داشتن آن در زمستان است.

ضخامت خود شیشه نیز می‌تواند متفاوت باشد و هیچ ارتباطی با اسپیسر ندارد. این بیشتر به دمای محل مورد نظر بستگی دارد.

اهمیت کیفیت پنجره دوجداره در حفظ گرمای خانه

ویژگی های مثبت و آسایشی که استفاده از در و پنجره دوجداره به وجود می آورد، تا احساس آرامش بیشتری از حضور در فضای خانه داشته باشیم، هر کسی را به فکر خرید این نوع پنجره می اندازد. توجه به کیفیت، قیمت و علائم استاندارد در هنگام خرید از اهمیت بسیاری برخوردار است. بهتر است از برند های معتبر و با کیفیت استفاده نمایید تا استانداردهای لازم را داشته باشد. نوع پروفیل، جنس شیشه و میزان گاز آرگون داخل شیشه‌ها همگی باید مطابق با استانداردهای روز در تولید در و پنجره دوجداره باشد.

سخن آخر

پنجره دوجداره با کیفیت و مناسب، عضوی از ساختمان است که به حفظ گرمای خانه در فصول سرد سال کمک چشمگیری می نماید. این پنجره ها یا عایق گرما و سرما بودن، شرایطی مناسب برای آسایش حرارتی ایجاد می کنند. در این مقاله عملکرد شیشه دوجداره در این جهت را بررسی نمودیم. امید است مطالب ارائه شده مفید و کاربردی بوده باشند.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم