بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان در حال حاضر بسیار مهم است و از اولویت های هر سازنده ای محسوب می شود، زیرا یکی از دغدغه های جهان امروز کمبود ذخایر انرژی در کره زمین است. از این رو تاکنون روش های مختلفی به منظور کاهش و بهینه سازی در مصرف انرژی مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از بیشترین میزان اتلاف انرژی در ساختمان ها رخ می دهد، که در صورت تداوم مصرف بیش از حد انرژی علاوه بر دامن زدن به مسئله بحران انرژی در جهان، موجب افزایش آلودگی محیط زیست نیز می گردند. در این مقاله با نحوه بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان از طریق پنجره دوجداره آشنا می شویم.

اهمیت بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

اکثر ساختمان های موجود در اطراف ما دوستدار محیط زیست نیستند. ساختمان های ما به طوری ساخته شده اند که سرما و گرمایی که با هزینه های بالا تامین می شود را حفظ نمی کنند و به دلیل عایق نبودن پوسته خارجی (دیوارها، سقف و کف) و عایق نبودن تاسیسات سرمایشی و گرمایشی ساختمان، سرما و گرما را به سرعت از دست می دهند و درنتیجه وسایل حرارتی یا سرمایشی باید چند برابر استاندارد کار کنند و انرژی مصرف کنند تا یک محیط را سرد یا گرم نمایند.

بررسی ها نشان دهنده این است که حداکثر هزینه ای که به هزینه ساخت اضافه می شود 5 درصد هزینه سرانه هر متر مربع است. حتی گفته می شود هزینه اضافه نزدیک به صفر است و حتی هزینه ساخت می تواند کاهش یابد. جدا از اینکه این هزینه از محل کاهش مصرف انرژی برگشت داده خواهد شد.

برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین اینجا کلیک کنید.

راهکار بهینه سازی مصرف انرژی: در و پنجره‌های UPVC

پنجره‌های دو جداره یو‌پی‌وی سی از 94٪ هدر رفت انرژی جلوگیری می کنند. فضای هوایی که بین دو صفحه شیشه‌ای وجود دارد، گرمای بیرون را حفظ کرده و دمای فضای داخلی را تنظیم می نماید.

تجربیات نشان داده‌اند که استفاده از پنجره‌های upvc  با کاهش هدر رفتن انرژی، مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش را کاهش می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت استفاده از پنجره‌های دو جداره upvc سهم مهم و ارزشمندی در کمک به محیط زیست، علاوه بر کاهش صورتحساب انرژی مصرفی خانه‌ها دارد. با قطع انتقال حرارت و گرما از داخل به سمت سرد پنجره، پنجره UPVC باعث کاهش چشمگیر هدر رفت گرمای داخل در هوای سرد و کاهش انرژی مورد نیاز برای گرم کردن فضاهای داخلی می گردد.

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

نقش پنجره در ساختمان

عنصر مهم در طراحی ساختمان انتخاب پنجره است که قبل از ساخت بنا باید در مورد محل و نوع آن تصمیم گیری شود. پنجره علاوه بر زیبایی ساختمان و تامین نور و روشنایی نقش های دیگری هم برعهده دارد. به عنوان مثال فیلتر نمودن نور خورشید و هوا از مزایای دیگر نصب پنجره است که نباید نادیده گرفته شود. پنجره ها می توانند فضای داخلی را زیباتر نمایند و یا حتی در مواقعی به عنوان مسیری برای فرار در لحظات حساس مثل آتش سوزی تلقی گردند.

برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

نقش شیشه ها و پنجره ها در بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

انتقال حرارت توسط تشعشع، جابجایی و هدایت برای پنجره های معمولی با شیشه های تک لایه و پنجره های دوجداره مورد بررسی قرار گرفته و تاثیر میزان صرفه جویی در منابع انرژی (گاز، نفت و نفت سفید) با استفاده از جایگزینی پنجره های دوجداره به جای تک جداره محاسبه شده است. پنجره یکی از عوامل مهم در تولید بار سرمایشی و گرمایشی یک ساختمان می باشد. به منظور کاهش اتلافات حرارتی ساختمان ها می توان از پنجره های دو جداره استفاده نمود. انرژی انتقالی توسط پنجره از نوع انتقال هدایتی، تشعشعی و وزشی و نفوذ هوای خارج می باشد.

روش های جدید ساخت پنجره از ات لاف انرژی بی مورد ساختمان جلوگیری می نماید. استفاده از پنجره دوجداره مرغوب در صرفه جویی سوخت مصرفی موثر است و باعث صرفه جویی در مصرف وسایل گرمایشی نیز می شود. این کاهش مصرف شامل کاهش ظرفیت دستگاه های موتورخانه (درصورت وجود سیستم حرارت مرکزی) و رادیاتورها و در صورت استفاده از بخاری، کاهش ظرفیت بخاری ها است.

در پنجره‌های معمولی هدر رفت انرژی چگونه صورت می‌گیرد؟

در پنجره با شیشه معمولی هدر رفت دما تا میزان 70% می باشد. این میزان هدر رفت انرژی با انتقال حرارت از طریق  فریم‌های فلزی بیشتر نیز می شود. در زمستان، یک صفحه شیشه‌ای با عمق 3 میلی متری می‌تواند ده تا 15 برابر بیشتر از دیوار عایق بندی شده در همان منطقه گرما را هدر دهد. در تابستان، پنجره‌های استاندارد با یک لعاب به طور متوسط ​​بیش از 25 درصد از کل افزایش گرمای فضای داخلی را شامل می شود.

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

راه های بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

  • استفاده از قابی با ضریب حرارتی خیلی کم برای پنجره
  • استفاده از شیشه های دارای فناوری جدید که انتقال حرارت در آنها بسیار پایین باشد.
  • استفاده از قابی متشکل از دو یا چند جداره (در این حالت یک یا چند لایه از جنس عایق حرارتی مثل هوا می تواند فضای درونی ساختمان را از فضای خارجی جدا نماید.)
  • انتخاب پنجره متناسب با اقلیم منطقه
  • قرار دادن پنجره در محل دقیق آن و در قسمت بیرونی ساختمان
  • به کارگیری روکش های مختص شیشه
  • استفاده از سایبان با توجه به اقلیم منطقه
  • استفاده از پرده در قسمت داخلی ساختمان برای پنجره ها
برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

سخن پایانی

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان، در حال حاضر از اهمیت فراوانی برخوردار است. یکی از مهم ترین راه ها برای کنترل درست مصرف انرژی که هزینه ی چندانی نیز ندارد، استفاده از پنجره دوجداره در ساختمان ها می باشد. در این مقاله به کنترل مصرف انرژی به وسیله پنجره دوجداره پرداختیم. امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم