پنجره پانوراما یا گیوتینی چیست؟

پنجره پانوراما

تنوع بسیار زیاد در مدل های پنجره موجب شده تا افراد زیادی با هر شرایطی طبق سلیقه و نیاز خود پنجره انتخاب کنند. یکی از جدیدترین پنجره هایی که امروزه مخصوصا در معماری اروپایی دیده می شود، پنجره پانوراما یا گیوتینی می باشد که به صورت یک پنجره کشویی عمودی عمل می کند. نام دیگر این نوع پنجره، پنجره پانوراما است. ظاهر این پنجره و شیوه استفاده از آن بسیار جالب و قابل توجه است و نظرها را به خود جلب می کند و شما در این مدل پنجره به حداکثر فضای بازشو دست خواهید یافت.

همین حالا برای استعلام قیمت پنجره دوجداره اقدام کنید.

پنجره گیوتینی عملکردی شبیه به پنجره کشویی عمودی دارد و از آن جایی که باز و بسته شدن آن شبیه به تیغه گیوتین است با این نام هم شناخته می شود. از آن جایی که این پنجره ها در ابعاد بزرگ با شیشه های بزرگ و با دید بسیار وسیع ساخته می شود و در واقع دید پانوراما ایجاد می کنند، با نام پنجره پانورامایی هم شناخته می شوند. در این مقاله از سایت درساوین قصد داریم یکی از انواع مدرن و جذاب پنجره، با نام پنجره گیوتینی یا پنجره پانوراما را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

پنجره پانوراما یا گیوتینی چیست؟

پنجره های گیوتینی که با نام پنجره های متحرک گیوتینی، پنجره پانوراما و شیشه پانوراما هم شناخته می شوند، از جدیدترین اشکال پنجره هستند که در معماری اروپایی هم بسیار پر استفاده اند. باید اشاره کرد که مکانیزم پنجره گیوتینی یا پانورامایی برقی است و به وسیله ریموت باز و بسته خواهد شد. از پنجره گیوتینی یا پانورامایی در ساختمان ها، ویلاها، پاساژها، رستوران ها می توان استفاده کرد و به شما این امکان را می دهد تا در فصول مختلف استفاده مطلوب و بهینه را داشته و نهایت زیبایی و لذت را در محل داشته باشید. در پنجره گیوتینی همانند دیگر انواع پنجره ها از یراق آلات، پروفیل ها و شیشه استفاده شده که بیشترین بخش دیداری را شیشه ها تشکیل می دهند.

تفاوت بزرگ با پنجره های کشویی در ابعاد این پنجره هاست که بسیار بزرگتر است و دیدی سراسری دارد، بنابراین امکان بالا بردن آن با دست وجود ندارد و نیاز به نیروی برق است و به دلیل ابعاد و وزن زیاد ، باید حتما شیشه سکوریت باشد تا خطر ایجاد نکند. اجرا و نصب پنجره گیوتینی در شرایطی که ساختمان و دیوار ابعاد مناسب داشته باشند محدودیت ندارد و می توان در هر ساختمانی استفاده کرد. پنجره پانورامایی در کشور ما نیز در بسیاری از برج ها، هتل ها، و ویلاها و فضاهای لوکس استفاده می شود.

باز و بسته شدن پنجره پانوراما

پنجره پانوراماشیشه گیوتینی به علت شیوه باز و بسته شدن آن نامگذاری شده است، در این مکانیزم یک پنجره معمولا از سه تایل شیشه ای که به صورت افقی سرتاسر پنجره را پوشش داده اند، تشکیل می شود. این تایل های افقی به صورت عمودی همانند گیوتین حرکت کرده و باعث باز یا بسته شدن پنجره می شوند. یکی از تایل ها ثابت بوده و دو تایل دیگر می توانند حرکت کنند.

پنجره گیوتینی به سه روش می تواند باز و بسته شود:

 • تایل ثابت در پایین
 • تایل ثابت در وسط
 • تایل ثابت در بالا

عملکرد پنجره گیوتینی

در پنجره پانوراما یا گیوتینی همانند دیگر انواع پنجره ها از یراق آلات، پروفیل ها و شیشه استفاده شده که بیشترین بخش دیداری را شیشه ها تشکیل می دهند. اما علاوه بر موارد گفته شده، سیستم جک برقی نیز به کار رفته و در واقع پنجره گیوتینی به صورت برقی و به وسیله ی ریموت کنترل باز و بسته می شود. تفاوت بزرگ با پنجره های کشویی در ابعاد این پنجره هاست که بسیار بزرگتر است و دیدی سراسری دارد، بنابراین امکان بالا بردن آن با دست وجود ندارد و نیاز به نیروی برق است. شیوه ی باز و بسته شدن پنجره های گیوتینی می تواند به صورت بالا به پایین یا بالعکس باشد. در صورتی که تقسیم بندی شیشه از بالا به پایین باشد، قسمت بالایی و میانی روی قسمت پایینی قرار گرفته و خود سبب ایمنی بیشتر برای جلوگیری از خطر سقوط می شود.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

اجزای تشکیل دهنده پنجره گیوتینی

 • پروفیل های آلومینیومی اعم از ریل های کناری، پروفیل کف، قاب شیشه و باکس موتور
 • موتور تیوبلار
 • ریموت کنترل وایرلس
 • اتصالات پلاستیکی
 • چرخ دنده
 • زنجیر یا تسمه
 • یراق و اتصالات سیستم انتقال قدرت
 • پیچ های اتصال

شیشه گیوتینی یا شیشه پانوراما

شیشه هایی که در این پنجره ها استفاده می شوند از شیشه های 8 و 10 میل سکوریت و یا 20 میل دوجداره هستند. اگر از شیشه های تک جداره استفاده شود، به دلیل ابعاد و وزن زیاد، باید حتما شیشه سکوریت باشد تا خطر ایجاد نکند.

پنجره پانورامامزایای پنجره گیوتینی

یکی دیگر از آپشن های این پنجره، قابلیت اضافه کردن صفحات رنگی برای تغییر نور محیط می باشد. شما می توانید در هر قسمت از پنجره، یک صفحه رنگی اضافه کنید و  نمایی متفاوت و جذاب ایجاد کنید. البته قابلیت نصب صفحات anti UV برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید و همچنین صفحاتی برای جلوگیری از حشرات موذی و مزاحم را نیز دارند. پنجره پانوراما نسبت به پنجره های دوجداره معمولی مزیت دیگری هم دارد، این پنجره نیازی به تنظیم دستی برای تهویه هوا ندارد.یعنی می توان با استفاده از ریموت کنترل و با فشار دادن یک دکمه شیشه ها را در جای دلخواه تنظیم کنید تا هم از نور محیط و هم از هوا لذت ببرید. مزیت های دیگر پنجره های متحرک عبارتند از :

 • راندمان انرژی بسیار بالا
 • عملکرد صوتی بالا و عایق حرارتی
 • دارای تنوع رنگی بالا در شیشه های پنجره
 • ساختار بادوام و قوی
 • مقاوم در برابر باد و طوفان و ضد آب
 • دید وسیع ایجاد می کنند، ضمن اینکه امکان دسترسی و باز شدن تقریبا کامل دارند.
 • به دلیل استفاده از شیشه های سکوریت ایمنی بالایی دارند.
برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

معایب پنجره متحرک گیوتینی

از معایب این نوع پنجره این است که در صورتی که برق قطع شود، کنترل پنجره هم قطع می شود. قیمت پنجره گیوتینی به نسبت دیگر انواع پنجره بالاتر است که البته به دلیل استفاده از حجم زیادی شیشه و همچنین جک و یراق آلات برقی است.

کاربرد پنجره پانوراما

کاربرد پنجره گیوتینی یا پانوراما در شرایطی که ساختمان و دیوار ابعاد مناسب داشته باشند محدودیت ندارد و می توان در هر ساختمانی استفاده کرد. اما معمولا به دلیل قیمت بالا، در خانه های شخصی چندان رایج نیستند. بیشترین کاربرد پنجره های گیوتینی در رستوران های لوکس، هتل ها، سالن های پذیرایی و نمایشگاه ها و خانه های ویلایی است.

قیمت پنجره گیوتینی

قیمت پنجره پانوراما بر اساس متراژ پروژه و نوع متریال شیشه، بر واحد متر مربع مشخص می شود و برای تعیین این قیمت کارشناسان باید از پروژه شما بازدید کرده و قیمت نهایی را اعلام کنند.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم