پنجره دوجداره تک حالته چه ویژگی هایی دارد؟

پنجره دوجداره تک حالته

پنجره دوجداره تک حالته ساده ترین و پر استفاده ترین نوع پنجره است. بازشوهای این نوع پنجره به صورت تک حالته باز می شوند، که بازشو بر روی محور افقی بوده در حالی که لولا در محور عمودی قرار می گیرد، امکان بازشویی 180 درجه را به وجود می آورد؛ این پنجره در ابعاد و تیپ های مختلف قابل سفارش و تولید است و به دلیل قیمت و کارایی مناسب، از پر فروش ترین نوع از پنجره های دوجداره است که با نام پنجره دوجداره لولایی نیز شناخته شده است.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

وجود بازشوهای مختلف در پنجره های دوجداره UPVC، موجب استفاده هرچه بیشتر از این محصول می شود و می توان به راحتی آن را جایگزین پنجره های قدیمی نمود. وجود بازوی نگهدارنده ای که بر روی بازشو این پنجره نصب می شود باعث ثابت ماندن پنجره در زمان باز و بسته کردن است و در صورت فشار باد در جای خود مقاوم خواهد بود.

اجزای پنجره دوجداره تک حالته

یک پنجره تک حالته (بسته به ارتفاع آن) تشکیل شده از یک اسپانیولت، سه لولا، دستگیره و زاماک است. هر پنجره تک حالته دارای یک یا دو لنگه است که بسته به نیاز و ابعاد هر فضایی در نظر گرفته خواهد شد. لولا ها می توانند از انواع ثابت یا معمولی و یا تنظیمی یا قابل رگلاژ باشند، که در حالتی که ابعاد و اندازه بزرگ (استفاده از پنجره دوجداره با ابعاد بزرگ در نما) باشد، انتخاب درست تر این است که از انواع لولای تنظیمی استفاده شود، زیرا مقاومت وزن بیشتری را داراست.

پنجره دوجداره تک حالتهسایر یراق آلات پنجره دوجداره

اسپانیولت، زاماک، زهوار، دستگیره ها، قفل داخلی، و لولا ها از جمله یراق آلات مورد استفاده در پنجره تک حالته هستند، اما باید به این نکته توجه داشت که به طور کلی یراق آلات به این چند مورد محدود نمی شوند و در یک پنجره دوجداره تک حالته، حداقل60 نوع مختلف از یراق آلات وجود دارد که یکی از دلایل امنیت این مدل از پنجره ها همین مسئله است.
یک اسپانیولت با کیفیت از آلیاژ مرغوب و از قسمت چرخ دنده تولید می شود. در اسپانیولت باید به استاندارد بودن روکش آن به منظور جلوگیری از خوردگی و فرسودگی به خصوص در مناطق مرطوب توجه بسیاری شود.

برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین اینجا کلیک کنید.

دستگیره پنجره دو جداره یو‎ پی ‎وی ‎سی می تواند از جنس آلومینیوم یا پلاستیک باشد. در دستگیره مسئله اصلی ارتفاع آن است. باید در تولید پیچ دستگیره از آلیاژ مرغوب استفاده نمود تا در هنگام نصب و استفاده شکسته نشود.
لولاها در پنجره تک حالته 100 میلیمتری هستند و دارای وزنی استاندارد (حدود 80 گرم) بوده که کاهش وزن آن، باعث شکستن لولا و در نهایت باعث صدمه به پنجره می شود.
زاماک یا مقابل قفلی نیز نقش مهمی در کارکرد پنجره ایفا می کند. وزن استاندارد آن در حدود 13 گرم است.
در کنار استفاده از یراق آلات و متریال با کیفیت و رعایت کلیه استانداردها، تولید و نصب استاندارد نیز نقش مهمی در تامین کیفیت یک درب و پنجره دو جداره دارد. شیوه تولید استاندارد، و نصب دقیق و رگلاژ مناسب به میزان بالایی می تواند کیفیت نهایی را تضمین کند.

پنجره دوجداره تک حالتهرگلاژ پنجره دوجداره

در رگلاژ مواردی مانند: شیشه، لولا ها، زاماک، اسپانولیت، لاستیک و از این قبیل مورد بررسی قرار می گیرند و تمامی موارد فوق به درستی تنظیم می شود. رگلاژ شیشه هم، یکی از مهمترین عوامل برای درست بسته شدن درب و پنجره دوجداره است. اگر پنجره دو جداره از ابتدا به صورت صحیح نصب شود، نیاز به رگلاژ آن به مقدار زیادی کم می شود، اگرچه در بعضی موارد بعد از حدود یک الی یک سال و نیم نیاز به رگلاژ وجود دارد تا عملکرد و کارایی پنجره به خوبی صورت بگیرد.
رگلاژ نشدن یراق آلات پنجره دوجداره تک حالته باعث به وجود آمدن مشکلاتی همچون: سختی هنگام باز و بسته کردن پنجره، عدم روان حرکت کردن دستگیره، فاصله پیدا کردن میان لنگه بازشو و فریم، اختلال در تغییر حالت بازشو تجهیزات و عملکرد نامطلوب آن خواهد شد.

برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

ویژگی های پنجره دوجداره تک حالته

  •  بازشوی آسان و 180 درجه که امکان دید، نور و تهویه مناسبی دارد.
  • پایین بودن قيمت نسبت به بقيه انواع بازشوها
  • ترکیب با انواع بازشوهای دیگر مانند ترکیب پنجره های ثابت با پنجره های تک حالته.
    فرم های هندسی و اشکال متنوع (عموما در استفاده از اشکال هندسی در ساختمان ها از نوع بازشوهای تک حالته استفاده می شود).
  •  تعويض راحت لولاها و یراق آلات مصرفی در صورت نياز و قابل تنظیم بودن آن ها.
  •  تغيير جهت يا بازشو از راست به چپ و يا از چپ به راست با كمترين زمان و قيمت و همچنین اجرا در محل.
  •  تعویض پنجره های قدیمی با حفظ فرم قبلی آن (از آنجایی که پنجره های قدیمی عموماً با بازشوی تک حالته می باشد و در بعضی از ساختمان ها بنا به دلایلی اجازه تغییر حالت بازشو ها را نمی دهند، پنجره یو پی وی سی تک حالته گزینه مناسبی است).
  •  عایق بندی پنجره مناسب: به جز پنجره ثابت که فاقد بازشو است، می توان گفت که یکی از بهترین پنجره ها از نظر عایق بندی حرارتی و صوتی، پنجره دوجداره تک حالته است. حالت چفت شدن لنگه به روی قاب، به همراه داشتن یراق آلاتی چون زاماک و اسپانیولت، موجب می شود که درزها تا جای ممکن بسته شوند.

در پایان

پنجره دوجداره تک حالته به احتمال بسیار زیاد، پرکاربرد ترین نوع پنجره است. این نوع از پنجره دوجداره بسیار متداول بوده و همه ی ما در فضاهای مختلف، این نوع از پنجره را مشاهده کرده ایم. در این مقاله با ویژگی های پنجره دوجداره تک حالته آشنا شدیم. امیدواریم این مطالب مورد استفاده شما قرار بگیرد.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم