آیا همه پنجره های دوجداره عایق صوتی هستند؟

آیا همه ی پنجره های دو جداره عایق صوتی هستند؟

از مشکلات اصلی زندگی شهری وجود آلودگی های صوتی می باشد، و گسترش ساخت و ساز شهرها، روز به روز بر این مشکل می افزاید. یک راه حل بسیار مناسب برای رفع این مشکل، استفاده از درب و پنجره هایی است که عایق صوتی باشند، تا سر و صدا و آلودگی صوتی تا حد امکان وارد ساختمان نشود.

پنجره های دوجداره که در انواع UPVC و آلومینیومی ساخته می شوند، به گونه ای طراحی شده اند که عایق صوتی باشند. اما سوالی که برای خریداران وجود دارد، این است که آیا همه ی پنجره های دوجداره عایق صوتی هستند؟

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

در حقیقت باید گفت این موضوع کاملا بستگی به نوع پنجره خریداری شده دارد.

در کل پنجره های دوجداره باید عایق صوتی بوده و تا حد چشم گیری سر و صدا را کاهش دهند.

در حقیقت دلیل اصلی بسیاری از افراد برای خرید پنجره های دوجداره، جلوگیری از ورود سر و صدا و ویژگی عایق صوتی بودن آن است.

علت عبور صدا از پنجره دوجداره

به طور کلی و در حالت معمول اینگونه است که پنجره های دوجداره باید عایق صوتی باشند ولی موارد بسیاری پیش می آید که، افراد از عبور صدا از این پنجره ها شکایت دارند. در ادامه  عوامل موثر بر عایق صوتی بودن این پنجره ها را بررسی می کنیم:

از عواملی که در عایق بندی صوتی تاثیر می گذارد، آب بندی پنجره دوجداره و یراق آلات مورد استفاده در آن است، کیفیت و جنس مواد اولیه در ساخت پنجره و نحوه نصب پنجره دوجداره، نوع پنجره دوجداره و همین طور شیشه های پنجره دوجداره و ضخامت آن ها نیز در عایق بندی صوتی تاثیر فراوانی دارد.

البته در نظر داشته باشید که گاز موجود در شیشه ها نیز تاثیرگذار در عایق بندی صوتی هستند.

در هر کدام از مواردی که برای عایق بودن پنجره ذکر شد اگر مشکلی وجود داشته باشد، می تواند علت عبور صدا از پنجره های دوجداره باشد.

آیا همه ی پنجره های دوجداره عایق صوتی هستند؟اثر تزریق گاز در عایق صوتی بودن پنجره‌ دوجداره

همه ما می دانیم که، تزریق گاز به جای هوا  اثر مطلوبی بر میزان انتقال حرارت خواهد داشت، ولی این موضوع تاثیر خاصی بر روی عایق صوتی بودن شیشه ندارد.

حتی فواصلی حدود ۱۰ الی ۱۴ میلی‌متر نیز اثر خاصی بر روی بحث جذب صدا در یک محصول شیشه دوجداره نخواهد داشت. درست است که هر چقدر این فاصله هوایی بیشتر باشد میزان جذب صدا بیشتر خواهد بود، ولی این مقدار در محدوده‌های بین ۵ الی ۱۵ سانتی متر اهمیت دارند که قطعاً چنین فواصلی قابل استفاده در محصول درب و پنجره UPVC نخواهد بود. لذا در این محصول فاصله معمول بین جداره شیشه اثر خاصی بر میزان عایق صوتی بودن شیشه دوجداره ندارد.

برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

معمولا کاهش و کنترل صداهایی با فرکانس پایین که از منابع موسیقی یا ماشین‌های سنگین ایجاد می‌شود، نسبت به صداهایی با فرکانس بالا سخت‌تر هستند و در مواقعی که نیازمند صدای این چنینی باشیم باید حساسیت بیشتری در انتخاب نوع فریم و محصول شیشه نشان دهیم.

ویژگی های پنجره دوجداره عایق صوتی

از ویژگی های مهم پنجره‌های دوجداره، عایق صوت بودن آن‌ها است. عایق صوت بودن یک خصوصیت شاخص و مهم در رابطه با پنجره‌های دوجداره است و اکثر مصرف‌کنندگان به همین دلیل اقدام به خرید پنجره دوجداره عایق می نمایند. پنجره، بخشی از ساختمان است که از طریق آن نور محیط تامین می‌شود و به کمک آن می‌توان فضای بیرون ساختمان را نیز شاهد بود.

متریال

مورد استفاده قرار دادن متریال و مواد اولیه استاندارد و همچنین تولید استاندارد پنجره دوجداره عایق، می‌تواند تجربه مطلوبی در خاطر مصرف‌کننده به جای بگذارد.

تولید دقیق

اگر تولید پنجره دوجداره به خوبی انجام نشود، حتی اگر از بهترین متریال هم استفاده شده باشد، پنجره مورد نظر، از جهت عایق بودن شرایط مطلوبی را نخواهد داشت. به طور مثال اگر در هنگام نصب یراق و لولاها، جاسازی لولا به خوبی روی پروفیل انجام نشود، از پشت لولاهای پنجره، سرما، گرما، صدا و گرد و خاک وارد ساختمان خواهد شد.

 پنجره های دوجداره عایق صوتی

ابعاد و اندازه

ابعاد صحیح پنجره، نکته مهم و ارزشمند دیگر در ساخت پنجره دوجداره عایق صوتی است. اگر ابعاد به درستی محاسبه مشده باشند، پنجره یا بزرگ ساخته می‌شود، یا کوچک که هیچ‌کدام استاندارد نخواهد بود.

اگر پنجره از آن ابعادی که باید باشد بزرگ‌تر ساخته شود، تحت فشار نصب می‌شود و دیگر جای انبساط و انقباض برای آن باقی نخواهد ماند. هنگامی که به پنجره و بازشو فشار وارد شود، از رگلاژ خارج شده و به خوبی باز و بسته نمی‌شود. این پنجره عملکرد عایقی خوبی برای انتقال صدا و دما در فصل‌های گرم و سرد سال نخواهد داشت.

یراق آلات مناسب

استفاده از یراق دو حالته موجب می شود، پنجره عملکرد بهتری از نظر عایق صوتی بودن داشته باشد. یراق دو حالته در پنجره‌های دوجداره باعث می‌شود تا لاستیک‌های دور بازشو و فریم، در هنگام بسته شدن پنجره، دور تا دور به یکدیگر فشرده شوند و پنجره کاملا عایق شود. هرچند این عایق شدن وابسته به استفاده از لاستیک‌های استاندارد و باکیفیت در ساخت پنجره است تا در فصول گرم و سرد سال کیفیت خود را از دست ندهد.

برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین اینجا کلیک کنید.

شیشه پنجره

نصب شیشه‌های دوجداره خوب و استاندارد نیز تاثیر زیادی بر عایق کردن پنجره‌های دوجداره دارند. شیشه‌های دوجداره انواع مختلفی داشته و هر کدام با توجه به نوع آلودگی صوتی و میزان آن، از ورود صدا جلوگیری می نمایند. با توجه به این موضوع که ۸۰ درصد یک پنجره دوجداره را شیشه آن تشکیل می‌دهد، بهتر است از شیشه‌های دوجداره استاندارد و با کیفیت استفاده شود تا پنجره به خوبی در برابر صوت و حرارت عایق شود.

آیا استفاده از پنجره دو جداره عایق صوتی در کنار بزرگراه‌ها نیز کاربردی است ؟

باید گفت که استفاده درست و مناسب این محصول در تمامی موارد و مناطق کاملاً کاربردی بوده و قسمت اعظم آلودگی های صوتی و محیطی را کاهش می دهد. ولی برای مهار بیشتر مناطقی که دارای آلودگی‌های محیطی و صوتی شدید هستند و همچنین فضاهای صنعتی، بهتر است از پنجره های سه جداره استفاده نمود. چرا که این نوع پنجره ها دارای قابلیت چند برابر بوده و در این گونه فضاها کارکرد و بازدهی مناسب‌ تری دارند.

سخن پایانی

شهرت پنحره دوجداره به مقدار فراوانی به دلیل عایق صوت بودن آن است. با این وجود این ویژگی در صورت رعایت نکردن برخی نکات و استاندارد ها ممکن است با کاستی روبرو باشد. در این مقاله خاصیت عایق صوت بودن در پنجره دوجداره را بررسی نمودیم. امیدواریم از این مطالب استفاده لازم را برده باشید.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم