معرفی انواع دستگیره پنجره دوجداره

معرفی انواع دستگیره پنجره دوجداره

با پیشرفت تکنولوژی، دستگیره‌ پنجره دوجداره از لحاظ امنیت و ایمنی در جایگاه بسیار خوبی قرارگرفته‌ است. کیفیت دستگیره پنجره نخستین معیار در انتخاب انواع دستگیره پنجره دوجداره است. بهترین دستگیره این نوع پنجره در حال حاضر جنس‌های آلمانی و ترک در بازار بوده که از کارایی بالایی برخوردار هستند.

بهترین نوع سیلندر مورد استفاده در انواع دستگیره این نوع از پنجره، جنس برنج همراه با روکش آلومینیوم است. نوع سیلندر مصرفی نیز به مواردی همچون سایز، آکس و نوع پروفیل بستگی دارد.

طریقه باز و بسته کردن دستگیره در دوام پنجره دوجداره بسیار تأثیرگذار است. همچنین دستگیره نباید با فشار زیاد چرخانده شود، زیرا به ‌مرور زمان باعث ازکارافتادن اسپانیولت می‌شود. هم چنین باید عنوان کرد بهترین دستگیره پنجره دوجداره و یراق‌آلات آن نیز ممکن است درگذر زمان دچار مشکلاتی شوند و کارایی خود را از دست دهند.

برای خرید پنجره UPVC، اینجا کلیک کنید.

انواع مختلفی از دستگیره ها را می توان بر روی درب و پنجره دوجداره نصب کرد که با توجه به شکل و مکانیزم آنها دسته بندی می گردند.

دستگیره پنجره دوجداره یکی از یراق آلات و می توان گفت پر کاربرد ترین آن ها برای مصرف کننده است. بنابراین در انتخاب دستگیره پنجره دوجداره هم باید دقت ویژه ای شود و مناسب ترین نوع دستگیره با توجه به کیفیت، کارایی، عملکرد و بودجه انتخاب شود.

دستگیره‌ پنجره دوجداره

دستگیره‌ های پنجره دوجداره با پیشرفت تکنولوژی از لحاظ امنیت در جایگاه بسیار خوبی قرار گرفته‌ اند. نخستین معیار در انتخاب دستگیره پنجره دوجداره کیفیت دستگیره است. بهترین دستگیره پنجره دوجداره در حال حاظر جنس‌های آلمانی و ترک در بازار بوده که از کارایی بالایی برخوردار هستند. جنس دستگیره پنجره دوجداره عموما از آلومینیوم و یا پلاستیک است. در تولید پیچ دستگیره این پنجره نیز باید از آلیاژ مرغوب استفاده شود تا در هنگام استفاده و نصب روی پنجره آسیب نبیند.

انواع دستگیره پنجره دوجداره

دستگیره های پنجره با توجه به نوع بازشو، کارایی و عملکرد مورد نیاز انواع متفاوتی دارند. رایج ترین و پر استفاده ترین دستگیره ها عبارتند از:

 • دستگیره پنجره دوجداره یک طرفه
 • دستگیره پنجره دوطرفه
 • دستگیره مخفی پنجره
 • دستگیره درب سرویسی
 • دستگیره درب سوییچی
 • دستگیره درب موشکی

معرفی انواع دستگیره پنجره دوجدارهدستگیره یک طرفه پنجره

پراستفاده‌ ترین دستگیره پنجره دوجداره، دستگیره یک طرفه ساده است. این نوع دستگیره در یک طرف بازشو نصب می‌شود و بطور کلی به دو دسته ساده و سکوئستیک تقسیم بندی می‌شود.

رایج ترین و پر استفاده ترین نوع دستگیره ای که روی پنجره های لولایی استفاده می شود، دستگیره یک طرفه است. با توجه به باز و بسته شدن ساده استفاده بسیاری دارد و یراق آلات کمتری هم دارد.

دستگیره یک طرفه پنجره خود در دو نوع ساده و سکوئستیک ساخته می شود.

دستگیره دوطرفه پنجره

دستگیره دوطرفه برای مواردی استفاده خواهد شد که بازشو از دو طرف بازشود. هم چنین قیمت دستگیره دوطرفه پنجره نیز مناسب است و بنابراین استفاده بیشترین نسبت به دیگر دستگیره هایی که برای دوطرف بازشو استفاده می شوند، مانند دستگیره سوییچی دارد.

این محصول دارای قفلی است که روی قسمت بالای دستگیره تعبیه شده است. به دلیل آنکه این قفل به راحتی باز می‌شود پیشنهاد می‌شود در مواقعی که امنیت مهم است، از دستگیره سوئیچی یا دستگیره یک طرفه استفاده شود.

دستگیره باریک دو طرفه

همانطور که از نام آن مشخص است این دستگیره هم برای دو طرف بازشو طراحی شده است و عملکرد و مکانیسم کاملا شبیه به دستگیره دو طرفه پنجره دارد.

این دستگیره ها هم دارای قفل هستند، که البته ایمنی قفل صد درصدی نیست و می توان قفل را باز کرد. بنابراین اگر امنیت بالا از اهمیت زیادی برایتان برخوردار است، بهتر است از انواع دیگر دستگیره و دستگیره های سکوریت استفاده کنید.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

دستگیره پنجره مخفی

این نوع دستگیره عمدتا برای پنجره دوجداره ریلی استفاده می‌شود. به ویژه در پنجره کشویی دو ریل که در صورت وجود دستگیره‌های دیگر، مانع باز شدن لنگه دیگر خواهد شد.

دستگیره درب سرویسی

همانند دستگیره درب سوئیچی این نوع دستگیره نیز از دو جهت باز و بسته می‌شود. اما با این تفاوت که دستگیره سرویسی فاقد سیلندر کلیدخور می‌باشد. در سمت داخلی این دستگیره دارای چفتی است که موجب قفل شدن درب سرویسی خواهد شد.

دستگیره درب سوییچی

دستگیره درب سوئیچی نیز شبیه به دستگیره سرویسی است و دارای دستگیره برای دو سمت خارجی و داخلی است. اما تفاوت در این است که این دستگیره دارای سیلندر قفل و کلید نیز می باشد ، و استحکام و مقاومت بالاتری نیز دارد.

بیشترین استفاده از این دستگیره ها برای درب بالکن یا تراس هاست که نیاز است از داخل قفل شوند.

دستگیره درب موشکی

دستگیره موشکی بیشتر برای پنجره هایی استفاده می شود که در پنجره در محلی نصب شده که دسترسی به آن دشوار است، مانند پنجره های کلنگی و سایبانی که در سرویس ها استفاده می شوند.

دستگیره موشکی مانند یک چفت عمل می کند و پنجره را با استفاده از ضامن بسته نگه داشته، و با آزاد شدن ضامن لنگه باز می شود.

جنس دستگیره پنجره دوجداره

بهترین دستگیره‌ها معمولا آلمانی یا ترک از جنس برج با روکش آلومینیوم هستند. دستگیره‌ها از آلیاژهای فلزی، پلاستیکی یا آلومینیومی‌اند که بسته به کیفیت ساخت و برند سازنده دارای کیفیت‌های متفاوتند. اهرم دستگیره، سیلندر داخلی، قفل و دیگر یراق آلات دستگیره نیز در کیفیت آن موثرند.

یادتان باشد هر چقدر هم جنس دستگیره و کیفیت ساخت آن خوب باشد باز هم نیاز به مراقبت دارد تا دچار فرسایش زودرس نشود.

 1. بهترین جنس پنجره های دوجداره جنس های آلمانی و ترک می باشند که از کیفیت بالایی برخوردار هستند.
 2. معمولا جنس دستگیره پنجره های دوجداره از پلاستیک یا آلومینیوم می باشد.
 3. برای ساخت این پنجره ها لازم است که از مواد و آلیاژ با کیفیت استفاده گردد تا در زمان نصب بر روی پنجره آسیب نبینند.
 4. برای سیلندر های این پنجره ها جنس برنج همراه با روکش آلومینیوم بهترین نوع می باشد.
 5. نوع سیلندر مصرفی نیز به مواردی مثل سایز، آکس و نوع پروفیل بستگی دارد.
 6. همچنین به این نکته باید توجه نمود که حتی اگر از بهترین نوع دستگیره ها استفاده کنید، در مدت زمان طولانی ممکن است دچار فرسودگی گردند.

روش استفاده درست از انواع دستگیره پنجره دوجداره

برای استفاده طولانی مدت از دستگیره ها باید با روش درستی آن ها را باز و بسته نمود، زیرا این موضوع در عمر دستگیره ها تاثیر بسیاری دارد. مثلا در هنگام باز و بسته کردن پنجره، نباید دستگیره را با فشار زیادی چرخاند، زیرا انجام این کار در مدت طولانی موجب آسیب دیدن اسپانیولت می گردد.

عوامل موثر در کیفیت انواع دستگیره پنجره دوجداره

معرفی انواع دستگیره پنجره دوجدارهاهرم دستگیره

اهرم دستگیره باید توپر و با طول مناسب باشد تا بهترین عملکرد را داشته باشد.

بلند بودن اهرم سبب می شود فشار کمتری به دستگیره و اسپانیولت پنجره وارد شود و پنجره راحت تر باز و بسته شود.

سبک بودن و وزن کم نیز نشان دهنده این است که آلیاژ استفاده شده مناسب و با کیفیت نیستند.

نقاط پرچ دستگیره

نقاط پرچ اهرم به صفحه دستگیره ، باید به صورت اصولی و با دستگاه ها و ماشین آلات به صورت استاندارد باشد . بنابراین در انتخاب دستگیره به نقاط پرچ دقت کنید.

فنر دستگیره

فنر دستگیره باید دارای انعطاف مناسب بوده، خشک یا بیش از حد نرم نیز نباشد. جنس فنر باید از آلیاژ مناسب باشد، و اهرم را به خوبی در حالت 90 درجه نگه دارد.

صفحه اصلی دستگیره

صفحه اصلی دستگیره باید دارای ضخامت استاندارد و جنس با کیفیت باشد. صفحه دستگیره بخش مهمی از دستگیره است ، که اگر کیفیت خوبی نداشته باشد می تواند موجب شکستن دستگیره شود.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

زهوار جای پیچ دستگیره

زوار جای پیچ در دستگیره باید مقاوم باشد تا هرزشدگی به وجود نیاید. پیچ ها باید دارای روکش پلاستیکی باشند تا از دید پنهان باشند.

پروفیل دستگیره

پروفیل دستگیره باید مقاومت بالایی داشته باشد ، چراکه هنگام نصب و رگلاژ فشار وارده به آن آسیب نزند.

عایق بندی دستگیره

عایق دستگیره با چسب های مخصوص ایجاد می شود که این امر باید در هنگام نصب و توسط نصاب انجام شود.

قیمت انواع دستگیره پنجره دوجداره

قیمت دستگیره نیز همانند سایر یراق آلات پنجره دوجداره به عوامل زیادی چون کیفیت، طراحی و نوع بازشو، یراق آلات داخلی آن، رنگ و قفل دستگیره بستگی دارند.

پیشنهاد گروه صنعتی درساوین به شما این است که بهتر است به جای پرداخت هزینه کم و خرید دستگیره های بی کیفیت که موجب ضرر و خرید دوباره دستگیره می شوند، محصولی با برند معروف و کیفیت خوب خریداری کنید.

جمع بندی

دستگیره پنجره دوجداره در انواع متعددی در بازار موجود است که هر کدام بنا به کارایی و عملکردی که دارند، برای پنجره های مختلفی می تواند به کار برود. لازم است در این زمینه به کسب اطلاعات تکمیلی تر بپردازید تا بتوانید نوع مناسب پنجره را نسبت به نوع کارایی و محلی که قرار است استفاده گردد، انتخاب نمایید.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم