روش های جلوگیری از ورود گرد و غبار به منزل

جلوگیری از ورود گرد و غبار

یکی از آزار دهنده ترین مسائل در هر خانه و محیطی وجود گرد و غبار روی سطوح می باشد. ورود گرد و خاک به خانه از راه های زیادی مانند درز در و پنجره، دریچه ‏های کولر و حتی با ورود افراد به داخل منزل اتفاق می افتد. یکی از نکات مهمی که کمتر مورد توجه افراد قرار می گیرد این است که حتی تمیز کردن گرد و خاک منزل می‌تواند برای سلامتی مضر و آسیب زننده باشد، بنابراین هنگام تمیز کردن آن ها حتما اصول ایمنی را رعایت نمایید و با دستکش و ماسک کار گردگیری را انجام دهید. برای مقابله با ورود گرد و خاک به داخل منزل راه های متنوعی وجود دارد که اصلی ترین آن ها استفاده از پنجره های دوجداره می باشد. در ادامه با روش های جلوگیری از ورود گرد و غبار آشنا می شویم.

شناخت دلایل جلوگیری از ورود گرد و غبار

نخستین کاری که باید برای جلوگیری از ورود هرگونه گرد و غبار به داخل محیط انجام داد شناخت راه های ورود گرد و غبار به داخل است. به طور معمول در اکثر مواقع در و پنجره خانه مهمترین راه ورود گرد و خاک به فضای داخلی هستند. این امکان وجود دارد که به راحتی با استفاده از درزگیرهای موجود در بازار که قیمت مناسبی دارند، از ورود گرد و خاک به داخل خانه جلوگیری کرد.
یکی دیگر از راه های ورود گرد و غبار به داخل دریچه های کولر هستند که مسیری مناسب برای جذب گرد و غبارند. در صورت عدم استفاده از کولر بهتر است دریچه‌ها را بسته و با مقوا آنها را کاملا مسدود نگه دارید، که هم عایقی در برابر دما ایجاد ‌شود و هم جلوی ورود گرد و خاک به خانه گرفته شود. از دیگر راه های کمتر مورد توجه که مسیری برای ورود گرد و غبار به فضای خانه است، عبور و مرور به از خارج از خانه و انتقال این گرد و خاک از طریق کفش ها و لباس هاست.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

اهمیت جلوگیری از ورود گرد و غبار

وجود گرد و غبار بر روی سطوح همواره موجب ایجاد حس و تصویر نامناسبی می شود و این مسئله آزار دهنده خواهد بود. از طرفی علاوه بر ظاهر نازیبایی که وجود گرد و غبار ایجاد می کند، این ذرات در افرادی موجب ایجاد آلرژی و حساسیت و بروز مشکلات و عکس العمل های فیزیکی و تنفسی می شود. در نتیجه نیاز است که با دقت و توجه لازم به شناخت راه های جلوگیری از ورود گرد و غبار بپردازیم و آن ها را در بخش های مختلف خانه اعمال نماییم.

استفاده از پنجره دوجداره جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار

معضل وجود گرد و غبار و آلودگی های از این دست در حال حاضر در زندگی شهری بسیار متداول است و از طرفی برخی از شهر ها به صورت بسیار جدی با مشکلات مرتبط با ریزگرد ها مواجه هستند، که نوعی آلودگی محسوب می شوند و می توانند سلامت افراد حساس را به خطر بیاندازند. گرد و غبار بیش از حد حتی برای افراد عادی و بدون عارضه یا زمینه بیماری نیز می تواند مضر و آزاردهنده باشد و حتی به تدریج می تواند زمینه را برای بیماری ها و حساسیت های تنفسی ایجاد کند. در شرایطی که گرد و غبار و آلودگی ها در شهر افزایش یابند، در هوای داخل خانه نیز تاثیر گذار خواهند بود. یکی از بهترین راه ها برای مقابله با این آلودگی ها، جلوگیری از ورود گرد و غبار با استفاده از پنجره دوجداره UPVC است.

پنجره های دو یا چند جداره ، عایق بندی بسیاری مناسبی در برابر گرما و سرما و تبادل هوا و هم چنین آلودگی صوتی دارند، در نتیجه اجازه ورود هوای آلوده یا دارای ریزگرد بیرون به داخل خانه را نیز نخواهند داد.

راه های جلوگیری از ورود گرد و غبار

استفاده از دستگاه‌های تهویه هوا

دستگاه‌های تهویه هوا به کلی ریزگردهای موجود در خانه را که با چشم قابل دیده شدن نیستند و باعث ایجاد آلرژی و مشکلات تنفسی در افراد می‌شوند را جذب می نمایند.

محدود کردن استفاده از منسوجات در منزل

پارچه های مختلف امکان جذب گرد وغبار را به خود دارند و در هنگام استفاده با هر حرکتی این گرد و خاک در محیط منزل پخش می‌شود. استفاده کمتر از منسوجات در منزل موجب می شود میزان گرد وغبار داخل منزل کاهش یابد.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

بستن پنجره‌ها در هنگام وزش باد

در هنگام وزش باد بیشترین میزان گرد و غبار در هوا وجود دارد و از طرفی این احتمال که شما با وزش باد تمایل به باز کردن پنجره ها پیدا کنید بسیار زیاد است که همین امر موجب ورود حجم زیادی از غبار و آلودگی به داخل منزل می شود. بهتر این است که در چنین شرایطی پنجره ها را بسته نگه دارید.

استفاده از پرده های ضخیم برای جلوگیری از ورود گرد و غبار

استفاده از پرده های ضخیم و یا سایبان ها در مقابل پنجره همچون یک عایق در مقابل نفوذ گرد و غبار عمل می کند و می تواند بسیار مفید باشد.

فیلتر جاروبرقی را تمیز کنید

گاهی به دلایلی این مسئله پیش می آید که جاروبرقی باعث پخش‌شدن گرد و خاک در خانه می شود. وسیله‌ای که همیشه به منظور تمیزکردن گرد و خاک از آن استفاده می‌کنیم فیلتری دارد که در صورت تمیز یا تعویض نشدن موجب پخش شدن گرد و خاک بیشتر در خانه می‌شود.

گرفتن درزهای خانه برای جلوگیری از ورود گرد و غبار

پس از بستن دریچه های کولر و یافتن تمام راه های نفوذ گرد و غبار به داخل خانه و بعد از تمیز کردن آنها، برای اینکه مانع ورود گرد و خاک به داخل منزل شوید، یک کاغذ یا مقوا جلوی دریچه کولر بچسبانید و  همچنین می توانید از نوار های درزگیر برای درب و پنجره هایی که امکان نفوذ گرد و غبار را ایجاد می کنند استفاده نمایید.

روش های جلوگیری از ورود گرد و غبار به منزل

از بین بردن الکتریسیته ساکن

هنگامی که اتاق ها خشک هستند، الکتریسیته ساکن در محیط منزل ایجاد می ‎شود و الکتریسیته ساکن موجب جذب بیشتر گرد و غبار خواهد شد؛ با مرطوب ساختن هوای داخل منزل کمک فراوانی به جلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن و جذب گرد و غبار خواهد شد.

برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

استفاده از دستگاه تصفیه هوا برای جلوگیری از ورود گرد و غبار

دستگاه های تصفیه هوا در انواع گوناگونی در بازار عرضه می شوند که پر استفاده ترین آن ها شامل یک فن است که هوا را به گردش در می آورد و یک فیلتر که گرد و غبارو سایر ذرات آلوده موجود در هوای منزل را به خود جذب می‎ نماید. با تهیه این دستگاه کمک فراوانی به کاهش گرد و غبار موجود در هوای منزل می شود.

سخن پایانی

گرد و غبار موجود در هوای آزاد و نفوذ آن به داخل فضای مسکونی امری اجتناب ناپذیر است که این مسئله می تواند بسیار آزار دهنده باشد، به هر صورت می توان با استفاده از روش هایی این مشکل را به حداقل رساند. در این مقاله با روش های جلوگیری از ورود گرد و غبار به منزل آشنا شدیم، امیدواریم از این مطالب استفاده لازم را برده باشید.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم