گنبد شیشه ای چیست؟

گنبد شیشه ای چیست؟

شیشه در ساختار بسیاری از قسمت های ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و هر کدام به نحوی جذابیت خاص خود را دارند. یکی از این عناصر ساختمانی که به وسیله شیشه ساخته می شود گنبد است. در این مقاله با گنبد شیشه ای آشنا خواهیم شد.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

گنبد های شیشه ای ظاهری بسیار زیبا و متفاوت به ساختمان می دهند و جلوه دیگری از نورگیر را به نمایش می گذارند.

گنبد در معماری ساختمان

گنبد، یکی از انواع پوشش‌هایی است که برای پوشاندن سقف یک مکان گاهی مورد استفاده قرار می گیرد. پس در درجه اول، کاربردی کاملا ساختمانی دارد. اگر بخواهیم بحث را ساده کنیم باید بگوییم سقف یا پوشش یک فضای معماری، می‌تواند تخت یا منحنی (قوس دار) باشد. پوشش تخت یا مسطح، همین پوششی است که هم اکنون به طور معمول در ساختمان‌های مسکونی عادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پوشش غیر تخت، انواع گوناگونی دارد، مثل گنبد و انواع دیگر پوشش‌هایی که در آن از قوس‌ها و منحنی‌های دیگر استفاده می‌شود.
گنبد از نظر هندسی از دوران یک قوس حول محور عمود به وجود می‌آید.

گنبد شیشه ای

گنبد شیشه ای یکی از عناصر بسیار جذاب در معماری به حساب می آید. اجرای گنبد با متریال های مختلفی همانند سنگ و آجر در سبک های مختلف معماری صورت می گرفته است. ارزش وجود نور در فضا، استفاده از شیشه ها را در دیوارها و سقف ها غیر قابل چشم پوشی کرده است. در ساخت گنبد با توجه به امکانات و پیشرفت های موجود این امکان به وجود آمده که با متریال شیشه اجرا شوند و موجب شوند با عبور و کنترل نور در فضا، علاوه بر ایجاد زیبایی خیره کننده و به وجود آوردن طرح های متنوع، به عنوان یک نورگیر ظاهر شوند.

گنبد شیشه ایاجرای گنبد شیشه ای

برای ساخت و اجرای گنبد شیشه ای به طور معمول از یکی از دو روش زیر استفاده می شود. در ادامه این دو روش را مورد بررسی قرار می دهیم.

برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین اینجا کلیک کنید.

روش استین گلس

گنبد های شیشه ای که به روش استین گلس ساخته می شوند با نام گنبد استین گلس معرفی می شوند. طراحی این گنبد ها به وسیله ی شیشه های طرحدار استین گلس است.

این شیشه ها از تکه شیشه های رنگی با روش خاصی روی یک قاب فلزی تولید و ساخته می شوند. تکه شیشه ها با توجه به طرح از پیش آماده شده کنار یکدیگر چیده می شوند تا طرح کلی را به وجود آورند. طرح گنبد های شیشه ای می تواند در انواع سبک های معماری صورت گیرد.

انواع گنبد شیشه ایسازه ی پایه ی گنبد استین گلاس فریم های فلزی و آهنی می باشد که شیشه های استیند گلس روی آن ها قرار می گیرد به همین دلیل است که گنبد استین گلاس از مقاومت بالایی برخوردار می باشد و در برابر بارش باران و نفوذ آب مقاوم است چرا که در مرحله ی آخر نصب این گنبد ها به صورت کامل آب بندی می شوند. گنبد های استین گلاس هرگز نیاز به تعمیر و ترمیم ندارند. در صورت نیاز هم به دلیل انعطاف پذیری که دارند می توان به راحتی محل خرابی را تعویض و ترمیم کرد بدون آنکه محل تعمیری مشخص باشد. امروزه گنبد های استین گلاس جایگاه ویژه ای را در معماری داخلی ساختمان های لوکس و بزرگ دارند.

روش تیفانی گلس

کلیت روش تیفانی گلس با استیند گلس مانند هم می باشد اما روش اتصال قطعه های شیشه در آن ها با یکدیگر متفاوت می باشد. همچنین شیشه های تیفانی گلس کدرتر می باشند. البته شیشه های تیفانی نیز به اندازه ی شیشه های استیند گلس از درخشندگی بالایی برخوردار هستند.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

مزایا و کاربرد گنبد شیشه ای

  • جلوه و زیبایی ویژه با رنگ و نقش های متنوع
  • طراحی داخلی جذاب و ویژه
  • استفاده خاص و جذاب از سقف
  • ترکیبی از دکوراسیون لوکس و مدرن به همراه شیوه معماری قدیمی
  • بالابردن کیفیت فضا
  • جایگزین مناسب برای نورگیر ها و نور مصنوعی در سقف
  • استفاده از نور طبیعی در فضای داخلی از طریق سقف
  • ایجاد نورگیری و پرتوی رنگی خاص

سخن پایانی

گنبد های شیشه ای به خصوص برای ساختمان های خاص و در ابعاد بزرگ بسیار جذاب و مناسبند. در این مقاله با نصب و ویژگی های این گنبد های شیشه ای آشنا شدیم و همچنین نکاتی را درباره کاربرد های این نوع گنبد بیان نمودیم. امیدواریم این مطالب مورد توجه شما قرار گرفته باشند.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم