نمای فین گلس چیست؟

نمای فین گلس

با پیشرفت های معماری امروزه، ساخت قاب و فناوری استفاده از انواع شیشه سکوریت، امکانات فراوانی را در طراحی در دسترس قرار می دهند، که همگی می توانند به یک محصول با طراحی منحصر به فرد تبدیل گردند. تعداد زیادی از شیشه هایی که در حال حاضر تولید می شوند، راه حل های مختلفی برای سیستم ساخت نما به سازندگان و طراحان ارائه می کنند. در این مقاله با نمای فین گلس و ساختار آن آشنا خواهیم شد.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

با توجه به پیشرفت های فراوان در ساخت و ساز، نماهای مختلف شیشه ای همچون نمای شیشه ای فین گلس طرفداران فراوانی یافته است. سبک فین گلس یکی از روش های اجرای نمای شیشه ای است که  در اصل برای شفاف کردن بیشتر نما مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختار نمای فین گلس

در مفهوم سیستم های شیشه ای فین گلس بسیار ساده هستند. باله های شیشه ‌ای که از سازه آویزان هستند، عمود بر شیشه پنجره در هر خط عمودی از شبکه بندی شیشه ای به کار برده می شوند، پشتیبان سازه به حساب می آیند. برای اتصال این باله های عمودی از اتصالات معمول نقطه ای استفاده می گردد.

ویژه ترین اتفاقی که در ساختار یک دیوار شیشه ای رخ می دهد این است که در یک طول وسیع تنها یک باله قرار بگیرد. در این صورت باید یک مفصل برای اتصال به گونه ای استفاده شود که یک اتصال همه جانبه را شکل دهد تا چندین قطعه شیشه را بتواند به صورت یکپارچه پشتیبانی نماید.

در سیستم های اولیه از صفحات پچ برای ثابت کردن یا استوار کردن شیشه و باله استفاده می کنند. اتصالاتی که به نام اسپایدری شناخته می شوند نیز، در این زمینه بکار می روند. اما در هر صورت مورد استفاده قرار دادن این باله ها باید بر مبنای اصول مهندسی و تخمین میزان دقیق شرایط جوی محیط از قبیل وزش باد، استاندارد های لرزه ای و پیش بینی های لازم در مواقع شکست شیشه ها باشد. استفاده از نمای شیشه ای فین گلس محدودیتی ندارد و می توان در یک سازه کوچک تا سازه های عظیم، این نوع از نما را به کار گرفت.

انواع مختلف شیشه نمای فین گلس

شیشه های به کار رفته در این نما، شیشه هایی نشکن همچون شیشه چند لایه لمینت و در برخی موارد شیشه های تک یا دو جداره هستند. در این سازه ها صفحات شیشه ای با ضخامت ها و اندازه های مختلف توسط اتصالات مربوطه در چندین نقطه به هم متصل می شوند. با توجه به نوع سازه صفحات شیشه ای می توانند به صورت ثابت و یا کشویی نصب شوند، زیرا در برخی موارد ممکن است لازم باشد که صفحات در صورت نیاز باز شوند.

نماهای شیشه ای اسپایدری می توانند در انواع فین گلس، لوله ای و کابلی ساخته شوند. در نمای فین گلس به جای لوله های فولادی از تیغه های شیشه ای شفاف مورد استفاده قرار می گیرد.

نمای فین گلسنحوه نصب نمای فین گلس

نماهای فین گلس به سبک اسپایدری نصب می شوند. نحوه نصب نمای شیشه ای اسپایدری به این صورت می باشد که ابتدا محل مورد نظر سازه را از نظر شرایط مختلف همچون فشارهایی که از داخل و یا خارج به آن وارد می شود، زلزله و بادهای شدید مورد بررسی قرار می دهند تا ابعاد صفحات و نوع نمایی که قرار است به کار برده شود مشخص شود. در ادامه از لوله های استنلس استیل استفاده کرده و با توجه به محاسبات انجام شده آن ها را بر روی سقف و زمین متصل می کنند. بعد صفحات را با توجه به اتصالات مورد نظر به هم متصل کرده و بر روی نما سوار می کنند.

برای نصب این سازه های اسپایدری حتما باید از افراد متخصص در این زمینه کمک گرفته شود، چرا که نصب این نماها محاسبات دقیقی نیاز دارد. اگر محاسبات حتی به میزان میلی متر هم اشتباه باشد ظاهر و کیفیت نمای اسپایدری حاصل اصلا جالب نخواهد بود و هم آسیب جدی به سازه می رساند و هم از نظر اقتصادی متضرر خواهید شد. در نتیجه هر چه اندازه گیری های قبل از سوار کردن سازه بر روی یکدیگر دقیق باشد نمای حاصل جذاب تر و کاربردی تر خواهد بود.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

ویژگی نمای فین گلس

در نگاه اول جذابیت بصری یک نمای شیشه ای اسپایدری مهم ترین ویژگی آن است. با این وجود، نماهای شیشه ای اسپایدری تنها جنبه ظاهری ندارند. آن ها مزایای عملی متنوعی را نیز در اختیار سازندگان قرار می دهند، که آن ها را به گزینه ای مهم برای طراحان و معماران تبدیل می نماید. نمای شیشه ای اسپایدری سازه ای انعطاف پذیر می باشد.

بر مبنای نیاز می توان با استفاده از آن، انواع طراحی ها را برای ورودی های مختلف به خصوص ورودی های بدون قاب ایجاد نمود. این نمای شیشه ای همراه با انبوهی از اتصالات سخت افزاری شیشه ای است که با توجه به نیاز و ضخامت شیشه قابل تنظیم هستند. تولید کنندگان معتبر شیشه از مواد با کیفیت بالا مانند شیشه و فولاد ضد زنگ برای ساخت انواع نماهای شیشه ای استفاده می نمایند و در نتیجه عملکرد با دوام را تضمین می کنند.

از آنجا که قرار است شیشه اسپایدری در خارج نصب شود، همیشه فاکتور شرایط آب و هوایی ناپایدار و نامناسب با دوام سازه تداخل دارد. با این حال نمای شیشه ای اسپایدری امروزی بسیار مقاوم در برابر انواع آب و هوا و همین طور ضد آب هستند. در ساخت و ساز مواد از جنس استنلس استیل استفاده شده اند و از اثرات زنگ زدگی جلوگیری به عمل می آورند.

نمای فین گلس

مزایای استفاده از نماهای شیشه ای

  • شفافیت: اکثر نماهای شیشه ای بیشترین میزان شفافیت را ارائه می دهد و ورود نور طبیعی به فضای داخلی ساختمان را تضمین می کند. بنابراین، نماهای اسپایدری به طور گسترده ای برای تأمین نور روز در ساختمان های تجاری استفاده می شوند. از نظر بصری جذاب هستند. از آنجا که آن ها در طراحی های منحصر به فرد موجود هستند و امکان بهینه سازی روشنایی را فراهم می کنند، برای سایبان ها، نماها و دهلیزها انتخاب اول هستند.
  • نصب و نگهداری آسان: به دلیل نصب و نگهداری آسان، سیستم های شیشه اسپایدری به طور گسترده ای در ادارات و مجتمع های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. همه درب ها و پنجره های upvc را می توان به آسانی در قسمت های شیشه اسپایدری قرار داد.
  • ماندگاری: این نوع نما طول عمر زیادی دارد و به آسانی مورد آسیب و نابودی قرار نمی گیرد، چرا که در ساخت آن از شیشه های بسیار مستحکمی استفاده می شود.
برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

سخن پایانی

نماهای شیشه ای انواع متفاوتی دارد و دارای ویژگی ها و ساختار های متنوعی جهت برطرف کردن نیاز های سازندگان و طراحان هستند. نمای فین گلس یکی از این نوع های پرکاربرد نمای شیشه ای می باشد. در این مقاله مطالبی را درباره نمای فین گلس ارائه نمودیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم